Tüm Masözleri görmek için tıkla 

Masaj nedir, masaj terapisi, sağlığı ve refahı iyileştirmek için vücudun yumuşak dokularını manipüle eden eğitimli bir terapisti içerir. Bu makale, mevcut farklı masaj türlerinden bazılarını belirlemenize ve bir masaj terapisti seçmenize yardımcı olacaktır.

Masaj terapisi nedir?

Masaj nedir  kaslara , bağ dokularına, tendonlara ve bağlara sürtünmeyi ve baskı yapmayı içerir . Masaj, birinin sağlığını iyileştirmek için kullanıldığında, masaj terapisi olarak bilinir.

Stresi ve kaygıyı azaltabilir , ağrıya yardımcı olabilir , kasları gevşetebilir ve yaralanmaları iyileştirebilir.

Masaj, esas olarak masaj klinikleri veya sağlık kaplıcaları tarafından sunulan tamamlayıcı veya doğal bir terapi olarak düşünülür, ancak hastaneler, insanların kanser , kalp hastalığı veya kronik ağrı gibi hastalıklarla başa çıkmalarına yardımcı olmak için giderek daha fazla masaj terapisi sunmaktadır .

masaj nedir
masaj nedir

Masaj türleri

İstanbul’da birçok masaj türü mevcuttur. En popüler olanlardan bazıları şunlardır:

Gebelik: Bu, bazen hamilelik sırasında ortaya çıkan stresi, şişliği, kas ve eklem ağrısını azaltmak için kullanılır. Hamilelik masajı hakkında daha fazla bilgi edinin .

Çözüm: Hasarlı veya ağrılı kasları, tendonları, bağları veya bağ dokularını tedavi etmek için kullanılır. Masaj, vücudun iyileşmesine yardımcı olur ve işlevin geri kazanılmasına yardımcı olur. İyileştirici masaj hakkında daha fazla bilgi edinin .

Spor: Sporculara antrenmanlarda yardımcı olmak için geliştirilmiş spor masajı esnekliği artırır ve yaralanmaları önler. Ayrıca bir yaralanma veya zorlamadan sonra da kullanılır. Spor masajı hakkında daha fazla bilgi edinin .

İsveççe: Kasların üst katmanları yumuşak, uzun vuruşlarla yoğrulur veya kaslara vurulur veya vurulur. Bu, kas gerginliğini azaltabilir ve bir yaralanmadan sonra yardımcı olabilir. İsveç masajı hakkında daha fazla bilgi edinin .

Nöromüsküler terapi: Sorunlu alanlar, kronik ağrıyı, hassas kasları, dolaşımı, sıkışmış sinirleri, duruşla ilgili sorunları veya tekrarlayan hareketlerin neden olduğu yaralanmaları tedavi etmek için manipüle edilir.

Derin doku: Derinin altındaki kaslara veya tendonlara baskı yapmak için yavaş vuruşlar kullanılır. Bu, kas yaralanmaları veya sırt burkulmaları gibi belirli sorunlu noktalara yardımcı olur.

Shiatsu: Vücudun akupunktur noktaları adı verilen belirli bölgelerine parmaklarla basınç uygulanır.

Refleksoloji: Terapist, ayakların belirli bölgelerini uyarmak için el, parmak ve başparmak kullanır.

Sıcak taş: Terapist, kasları rahatlatmak ve gevşetmek için vücudun belirli bölgelerine sıcak taşlar yerleştirir.

Masaj faydaları nedir

Birçok insan masajı hemen sakinleştirici ve rahatlatıcı bulur. Masaj, kortizol (stres tetikleyici bir hormon) düzeylerini azaltırken, sağlık üzerinde olumlu etkisi olan diğer hormonları (dopamin ve serotonin dahil) artırır.

Araştırmalar, masajın şu konularda yardımcı olabileceğini gösteriyor:

 • sırt ağrısı
 • baş ağrısı
 • Kireçlenme
 • depresyon ve anksiyete
 • sindirim sistemi rahatsızlıkları
 • suşlar veya yumuşak doku yaralanmaları

Kronik rahatsızlığı olmayan birçok sağlıklı insan için masaj tek kelimeyle eğlencelidir.

Masaj, bir doktor tarafından yapılan değerlendirme ve bakımın yerini almaz. Bir sağlık sorununun semptomlarını azaltmak için masaj yapmaya çalışıp çalışmadığınızı doktorunuza bildirmeniz de önemlidir. Doktorunuz hangi tür masajın yararlı olabileceğini belirlemenize yardımcı olabilir.

Masajın riskleri

Bazen masajdan kaçınmalısınız. Şunlara sahipseniz masaj sizin için doğru olmayabilir:

 • kan pıhtıları
 • yanıklar
 • çürükler
 • bulaşıcı bir cilt rahatsızlığı (siğiller veya uçuklar gibi)
 • osteoporoz
 • sinir hasarı

Bazı masaj terapistleri tıbbi bakım alan kişilerle çalışmak üzere eğitilmiştir. Doktorunuzun önerdiği terapistlerin bir listesi olabilir.

Bir masaj tedavisi neleri içerir?

İstanbul masaj yaptırmadan önce bol su içtiğinizden ve masajdan önce çok erken yemek yemediğinizden emin olun. Randevuya gitmeniz için kendinize bolca zaman ayırmaya çalışın, böylece rahatlamanız daha kolay olur.

Masaj terapisti, sağlık geçmişiniz ve yaşadığınız sorunlar hakkında sizinle konuşacaktır. Onlara sahip olduğunuz herhangi bir durumu veya aldığınız ilaçları anlattığınızdan emin olun. Terapistiniz size nasıl davranacaklarını tartışacak.

Siz soyunurken – iç çamaşırınızı çıkarmadan – odadan çıkacaklar ve masaj masasına uzanacaksınız. Terapist içeri gelmeden önce kapıyı çalacaktır. Masaj sırasında bir örtü veya havluyla örtüleceksiniz ve rahatlamanıza yardımcı olmak için müzik veya aromaterapi kullanılabilir.

Masaj sırasında herhangi bir zamanda rahatsızlık hissederseniz, terapiste bunu söylemeniz önemlidir. Profesyonel bir masaj terapisti, göğüslerinizi, cinsel organlarınızı veya kapalı tutmak istediğiniz diğer alanları asla açığa çıkarmaz.

Güzel bir yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir